Ezt is olvasd el: Google Cégem profil optimalizálása vendéglátóhelyeknek: Ingyenes forgalomnövelés lépésről lépésre Megnézem >
Karrier

Mi az a quiet quitting, és mit tegyél, ha már te is belecsúsztál?

Az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozhatsz a „quiet quitting” kifejezéssel, főként a közösségi médiában. Első hallásra talán úgy hangzik, mint amikor valaki csendben beadja a felmondását, de a valóság árnyaltabb – és sokkal több ember érintett, mint gondolnád.

Quiet quitting jelentése.

Quiet quitting = munka, de csak a minimumon

A quiet quitting nem klasszikus felmondás. Azokra a dolgozókra használják, akik fizikailag ugyan jelen vannak a munkahelyen, de mentálisan már jó ideje nem. Elvégzik a feladataikat, de nem vállalnak túlórát, nem vállnak „problémamegoldó szuperhőssé”, nem visznek plusz projekteket, és nem égnek a lelkesedéstől. Magyarul: csak annyit tesznek meg, amennyit muszáj. Se többet, se kevesebbet.

Ez elsőre talán lustaságnak tűnhet, de valójában gyakran mélyebb okok állnak mögötte: kiégés, túlterheltség, motivációhiány vagy épp a megbecsülés hiánya.

A kiégés előszobája

A quiet quitting sokszor egy belső védelmi mechanizmus. Egyfajta önvédelem, amikor a dolgozó már nem érzi, hogy érdemes lenne teljes erőbedobással dolgoznia, mert nem kap vissza elég elismerést, megbecsülést vagy fejlődési lehetőséget. Ez azonban hosszú távon veszélyes: nemcsak a teljesítményt csökkenti, hanem fokozatosan felemészti az önbizalmat és az életkedvet is.

A legrosszabb, hogy sokan észre sem veszik, hogy belecsúsztak – csak azt érzik, hogy minden reggel nehéz felkelni, és már nem érdeklik a dolgok, amik régen fontosak voltak.

Mit tehetsz, ha magadra ismertél?

Először is: ne ostorozd magad! A quiet quitting nem a te hibád, hanem egy figyelmeztető jelzés. A tested és a lelked próbálják jelezni, hogy valami nem stimmel. Ez nem gyengeség, hanem lehetőség az irányváltásra.

Gondold végig őszintén:
– Mi hiányzik a munkádból?
– Mikor érezted utoljára, hogy lelkesedsz érte?
– Mitől változna meg a helyzet?

Lehet, hogy elég lenne egy nyílt beszélgetés a vezetőddel. Lehet, hogy képzésre, új projektre, kevesebb terhelésre van szükséged. És igen, az is lehet, hogy itt az idő a váltásra – akár cégen, akár teljes karrieren belül.

Csendes visszatérés a munkahelyen.

A csendes visszatérés is lehetséges

A jó hír, hogy ebből az állapotból van kiút. Visszatalálni a belső motivációhoz idő és energia kérdése, de nem lehetetlen. Figyelj magadra. Tarts szünetet. Merj segítséget kérni – akár szakembertől, akár baráttól, akár munkahelyi mentortól.

Ne feledd: nem az a cél, hogy robotként dolgozz, hanem hogy olyan munkád legyen, amiben értelmet, kihívást és örömöt is találsz. Ha ezt elveszítetted, akkor nem „rossz alkalmazott” vagy, hanem egy ember, aki újra szeretne kapcsolódni önmagához.

< Vissza