Észak-Magyarország rejtett kincsei közül az egyik legszebb és legimpozánsabb hely kétségtelenül az edelényi L’Huillier–Coburg kastély. A Bódva folyó partján fekvő elegáns barokk rezidencia nemcsak méreteivel, hanem páratlan építészeti és művészeti értékeivel is kiemelkedik. Ha egy olyan helyet keresel, ahol a művészettörténet találkozik a vidéki nyugalommal, akkor Edelényben egészen biztosan különleges élmény vár rád.

Egy kastély, amely a 18. század álmait testesíti meg
A L’Huillier–Coburg kastély története 1716-ban kezdődött, amikor Jean-François L’Huillier, francia származású hadmérnök és katona, megvásárolta az edelényi birtokot. Az új tulajdonos nem elégedett meg egy egyszerű nemesi kúriával. Ehelyett egy olyan fényűző barokk kastélyt álmodott meg, amely méltó volt rangjához és hírnevéhez.
Az építkezés 1727 körül indult meg, és a korszak legkiválóbb mesterei dolgoztak a terveken. A kastély mind a méreteit, mind a díszítését tekintve kimagasló a magyar barokk építészetben. Két szimmetrikus oldalszárny, impozáns központi épület és egy hatalmas, díszes park jellemezte az eredeti koncepciót, amelyből szerencsére máig sok megmaradt.
Páratlan falfestmények és a barokk pompája
A kastély különlegességét nem csupán a külső megjelenés adja. Belépve az épületbe azonnal egy lenyűgöző világba csöppenünk, ahol a barokk freskók és díszítések varázsolják el a látogatót. A falfestményeket Kracker János Lukács, a korszak egyik legtehetségesebb festője készítette, aki egész különleges módon ötvözte a mitológiai témákat a mindennapi élet jeleneteivel.
A kastély termeiben a falfestmények életre keltik a 18. századi arisztokrata életet. Aprólékos részletességgel ábrázolt vadászatok, lakomák és allegorikus jelenetek teszik a látogatást valódi időutazássá.
Különösen figyelemre méltó a díszterem freskója, amely a korszak festészetének egyik legszebb fennmaradt alkotása Magyarországon.

Történelem viharai a kastély falai között
A L’Huillier-család kihalása után a birtok a Coburg család tulajdonába került, akik a 19. század során kisebb átalakításokat végeztek az épületen, de megőrizték annak barokk karakterét.
A kastély a későbbi évszázadok során sok mindent megélt. A II. világháború alatt hadikórházként használták, majd az államosítást követően különféle intézmények működtek benne. Sajnos ezek az időszakok nem kímélték az épület állapotát, a freskók nagy része súlyosan károsodott.
Szerencsére az ezredforduló után megindult egy átfogó helyreállítási program, amelynek során az eredeti műalkotásokat restaurálták, az épületet szerkezetileg megerősítették, és a kastélyt újra megnyitották a nagyközönség számára.

A kastély ma – Élő örökség
Napjainkban a L’Huillier–Coburg kastély teljes pompájában várja a látogatókat. Állandó és időszakos kiállítások, tárlatvezetések és kulturális rendezvények kínálnak betekintést nemcsak a kastély múltjába, hanem a barokk életstílus mindennapjaiba is.
A látogatók végigsétálhatnak a reprezentatív termeken, felfedezhetik a festett mennyezetek részleteit, és elmerülhetnek a hely különleges atmoszférájában. A kastély parkja is megújult, így a séta a természet lágy ölén tökéletes levezetése lehet a történelmi kalandozásnak.
Edelény és a kastély látogatása azoknak szól, akik értékelik a művészettörténeti örökséget, szeretnek elmerülni a barokk korszak díszített világában, és közben élvezni egy gyönyörű vidéki táj békéjét.